Basında REKA

Tarih: 2 Eylül 2023

İSO500

“Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022” arasında yer alma başarısını Reka Bitkisel Yağlar San. ve Tic A.Ş. 155. sırada göstermiş bulunuyor. Bu başarınızdan dolayı tebrik ederiz. Katılımınızla, böylesi önemli bir araştırmanın gerçekleştirilmesine imkan tanıdığınız için teşekkür ederken, sanayimize ve ekonomimize katkılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz.

Tarih: 16 Eylül 2015

Yenilebilir yağ üreticisi Reka, büyümek için EBRD’nin desteğini alacak

Genç ve hızlı büyüyen tarım işletmesine 45 milyon €’luk kredi verilecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) hızla büyüyen yerel bir yağlı tohum işleme şirketi olan Reka Bitkisel Yağlar San. ve Tic. A.Ş.’ye vereceği 45 milyon €’luk kredi ile Türkiye tarım işletmeciliği sektörünü destekleyecektir.

EBRD’nin, 20 milyon €’luk bir bölümünü Hollanda’daki kalkınma bankası FMO N.V. ile sendikasyon kredisi yoluyla vereceği kredi Reka’nın mevcut kredilerinin yeniden finanse edilmesine yardımcı olurken; Reka, söz konusu krediyle üretimini arttırmaya yönelik yeni ekipmanlar alacaktır. Fonlar ayrıca şirkete yağlı tohum tedarik eden daha fazla çiftçiyle çalışmasını sağlayacaktır.Türkiye’nin kuzey doğusunda, ülkede ayçiçeği ve kanolanın en çok yetiştirildiği Tekirdağ’da, son teknoloji ile inşa edilmiş olan tesisi ile Reka, tohumlarının çoğunu yerel kaynaklardan tedarik etmektedir ve çiftçileri ile yakın bağlar kurmaya büyük önem vermektedir. Günümüzde Reka, ülkedeki en büyük entegre yağlı tohum işleme kapasitesine sahiptir.

İstanbul ziyaretinde EBRD Başkan Yardımcısı Betsy Nelson, “Finansmanımız ve bilgi birikimimiz ile çiftçilerin piyasaya olan erişimini artırmanın yanı sıra bu genç şirketin büyüyerek en yüksek Avrupa kalite standartlarını karşılar duruma gelmesine yardımcı olacağız,” ifadelerini kullanmıştır.Yönetici ortak Murat Reka ise “EBRD gelecek hedeflerimize ulaşmamız açısından bizim için doğru ortaktır ve bize yeni fırsatlar sağlayacaktır,” ifadelerini kullanmıştır.Reka gibi, büyük şehirlerin dışında kalan ve finansmana zor ulaşılan alanlardaki tarım işletmeciliği şirketlerinin desteklenmesi; EBRD’nin Türkiye’deki önceliklerinden biridir. Türkiye’nin GSMH’sinin yüzde 7,4’ü ile aktif iş gücünün yüzde 20’sini oluşturan tarımsal işletmecilik, ülke ekonomisindeki en önemli sektörlerden biridir.EBRD Türkiye’deki yatırımlarına 2009 yılında başlamıştır ve günümüzde İstanbul, Ankara ve Gaziantep’teki ofisleri aracılığıyla hizmet vermektedir. EBRD; yalnızca altı yıl içerisinde Türkiye’de altyapı, enerji, tarım işletmeciliği, sanayi ve finans alanında 150’yi aşkın projeyle 5,5 milyar €’dan fazla yatırım yapmıştır. Ayrıca, girişimler için diğer sermaye kaynaklarından 12 milyar € harekete geçirmiştir. 2014 yılında ise Türkiye 1,4 milyar €’luk yeni yatırımla, EBRD’nin en çok yatırım yaptığı ülke halini almıştır.